Sun In Their Eyes

Chovateľská stanica Sun In Their Eyes sa pôvodne volala Večná Láska, ktorá bola zaregistrovaná v roku 1992 v Prahe. Neskôr o štyri roky sme chceli tento názov zaregistrovať v Belgicku, ale žiaľ tento názov nám zamietli.

V roku 1996 nám bol oficiálne priznaný názov "Sun In Their Eyes".

Prvý vrh labradorských retrieverov sme zapísali v roku 1996 a od tohto času sme odchovali:

3 x junior šampión Slovenska
6 x šampión krásy Slovenska
2 x šampión krásy Čiech
3 x Šampión krásy Maďarska
3 x Interšampión
2 x Grand Šampión
Najúspešnejší retriever na výstavách za rok 2001 na Slovensku a Čechách.
03.06.2007 - ŠKVR Nitra - najúspešnejšia chovateľská stanica.
04.11.2007 - ŠKVR Nitra - najúspešnejšia chovateľská stanica.
08.06.2008 - ŠKVR Nitra - najúspešnejšia chovateľská stanica.

Základ chovateľskej stanice Sun In Their Eyes (ďalej už len SITE) položili dve fenky importované z Čiech.

Prvá fenka Claudie z Medvědiska (Fidža) narodená 19.5.1997. Otcom sučky je Artur od Himalájskeho Cedru. Druhá fenka Daya Draco Minor (Márdži) narodená 14.8.1997. Otec sučky je pes čisto anglickej krvi Cambremer Royal Musician.

Fidža a Márdži dali svojmu potomstvu bezpochyby vynikajúce pracovné vlohy, charakter ako aj exteriér.

Najúspešnejšou sučkou v našej chovateľskej stanici je Jambi Sun In Their Eyes.

V roku 2002 na svetovej výstave v Amsterdame sa Jambi stala víťazkou triedy pracovnej. Ďalej dosiahla tieto tituly : Interšampión, Grand Šampión Slovenska, Šampión krásy Čiech, Slovenska, Maďarska, JCH SK a je čakateľkou šampiónov Rakúska a Poľska. Rovnako dobre si počínala na skúškach, na MFT v Mankovciach získala ocenenie 1.Cena r.CACIT, r.CACT!

Krátko o našich začiatkoch

Prvého labradora sme si kúpili v Čechách na podnet nášho priateľa Ľudovíta Kaisera. Bol to prvý kontakt s labradorom a kupovali sme si ho za účelom výcviku nevidiaceho psa. Tento sen sa však nesplnil, nakoľko sme nemali žiadne informácie a skúsenosti o tomto veľmi náročnom výcviku. Začali sme získavať dostupné materiály o výcviku nevidiaceho psa, preto sme navštívili chovateľskú stanicu "BRICOL" v Čechách. Manželia Tomášu chovatelia labradorov v tom čase mali vycvičených a odovzdaných nevidiacim desiatky psov. Veľmi pekne nás privítali a venovali nám veľa času, aby nám odovzdali všetky svoje poznatky o cvičení. Bohužiaľ sme tieto informácie ďalej nezúročili.

Toto plemeno v nás zanechalo silné zážitky a o rok neskôr sme si kúpili sučku labradora, ktorá mala 10 mesiacov a žila v dosť ťažkých podmienkach. Táto fenka Nagda z Hubického Lesa mala u nás 4 vrhy, ale žiadne šteniatko sme si od nej nenechali. Tak ako som už spomínala, základ chovu SITE položili dve sučky Claudie z Medvědiska a Daya Draco Minor.

Dnes máme doma 12 labradorov a som rada, že sme sa rozhodli pre chov práve tohto nádherného a múdreho plemena. Do kúpy nového šteniatka sme sa už bezhlavo nevrhli. Naopak. dlho sme zvažovali z ktorej chovateľskej stanice si novú slečnu domov prinesieme. Nasledovalo chodenie po výstavách a rozhovor s chovateľmi. Nebolo to veľmi ľahké, nikto nás nepoznal a kruh chovateľov bol dosť uzavretý.

Napokon sme sa rozhodli pre chovateľskú stanicu Draco Minor. Dosť často s manželom spomíname na deň, keď sme si boli pre Dayu Draco Minor (Márdži). Prišli sme do malej dedinky Hraštice, k p. Klečkovej pozrieť sa na šteniatka a vybrať si našu favoritku. Vedeli sme, že má voľnú poslednú sučku, ale keď sme prišli ku šteniatkam a videli sme, že naša fenka bola najmenšia a najslabšia, nadšenie nás opustilo. Pozerala som smutne na krásne bacuľaté šteniatka a bolo mi úplne jasné, že chovateľku nepresvedčím, aby práve nám predala iné šteniatko. Sučku, ktorá mne padla do oka, mal už jeden chovateľ zarezervovanú pol roka vopred. Napokon ma manžel presvedčil, že sučka má výborný rodokmeň a pre náš chov bude určite dobrá.

Nakoniec z nej narástla pekná slečna a nebola vhodná len na chov, ale vybehala niekoľko šampiónov a predviedla sa na skúškach.

Dušan (môj manžel) ma na začiatku upozornil, že dobrá chovateľská stanica musí mať aspoň 10 psov a vtedy som si pomyslela, že asi nie je v poriadku. Toto číslo bolo nepredstaviteľné!!!

Dnes ich máme doma 12 a je mi úplne jasné, že to nie je konečné číslo.

Chov psov - a teraz hovorím o poriadnom chove, ktorý ma za cieľ zlepšovanie charakteru, zdravia a samozrejme exteriéru je veľmi časovo náročný a nie je možné odchovávať lepšie a lepšie jedince na jednej sučke. Chovateľ v podstate beží s časom a novým trendom odchovaných jedincov, to čo bolo považované za pekné pred 6 rokmi, je dnes už celkom inak. Chovateľ sa prakticky posúva pomalým krokom k svojmu vytúženému cieľu, ale výsledok bude len vtedy výborný, ak si dá na svojom chove veľmi, veľmi záležať!!

Denný program chovateľa

Nakoľko som tomuto plemenu prepadla, dá sa povedať až do fanatizmu, môj denný program je celý prispôsobený len našim psom. Hneď ráno sa deň začína venčením sučiek, ktoré bývajú prevažnú väčšinu času v dome. Hneď potom sa začína kŕmenie, ošetrovanie a upratovanie po psoch. Tento čas je venovaný len psom, približne to trvá 3 hodiny. Ošetrovanie srsti, uší, oči a podľa potreby iné sú u nás neodmysliteľnou súčasťou. Po kŕmení nastáva pre psov siesta a ja mám čas na svoj dom. Poobede, keď sa domov vracia moja dcéra Tinka a manžel Dušan, odchádzame spoločne na pole alebo trénovať mladých psov na výstavu. Veľa času s mojou dcérou strávime fotením psov, nakoľko chceme mať na našej stránke aktuálne fotografie. Trénovať psov na poľovné súťaže chodievam prevažne s Dušanom alebo sama.

Nikdy nechodíme cvičiť psov v zlej nálade, pes to vycíti a nepracuje podľa očakávania a napätie sa stupňuje. Takisto rozlišujeme skupiny psov, ktorých berieme spolu na výcvik von. Nikdy neberieme do terénu dvoch psov, ktorí nemajú zvládnutú základnú poslušnosť. Lepšie je vziať von psa, ktorý všetko ovláda a mladý pes sa od neho učí správne opakovať čo sa od neho požaduje.

Labrador je pes veľmi inteligentný a má schopnosť každý deň vymyslieť niečo celkom nové, a tak je pre Vás stálym prekvapením. Toto všetko trvá približne do podvečera a potom pokračuje kŕmenie.

Do tohto celého kolotoča sa musia vtesnať návštevy záujemcov o šteniatko a samozrejme ako každá iná žena musím stihnúť všetky domáce práce.

Neskoro večer, niekedy aj v noci píšem články, spracovávam klubové materiály, čítam kynologické časopisy alebo sedím pri počítači a pozerám na internete iné chovateľské stanice.

Uznajte sami - nie je to fanatizmus?

Niečo o plemene

Labrador je charakteristický svojou veľmi živou, dobráckou a mimoriadne temperamentnou povahou. Je to pes veľmi inteligentný, pracovitý, neúnavný a ľahko prispôsobivý. Rád objavuje nové skúsenosti, ľahko sa učí a má obrovskú schopnosť spolupracovať.

Labrador má silnú nervovú sústavu, bez známky agresivity, plachosti a strachu. Plaché, bojazlivé a agresívne jedince sa z chovu vyraďujú. (Niekedy je to vec majiteľa akú povahu si u svojho psa vychová).

Jeho hmotnosť v dospelosti sa pohybuje okolo 35 až 45 kg, podľa toho či ide o sučku alebo psa. Labrador má obrovskú silu a dynamický pohyb. Veľmi rád pláva, voda je jeho druhý domov. Pri nečinnosti sa hrozne nudí a z nudy je schopný zničiť čo mu príde do cesty.

Po prečítaní týchto riadkov, labrador vyzerá ako dokonalý pes, ale ako nikto na zem dokonalý nespadol, ani v tomto prípade to nie je inak.

K dosiahnutiu týchto schopností, ste kľúčom k úspechu v prvom rade "VY" !

Vy musíte naučiť svojho psíka učiť sa! Labrador sa učí rád a keď sa Vám podarí naučiť ho učiť sa, budete spokojní obaja. Ak mu ukážete, čoho všetkého je schopný, aké je ľahké spolupracovať so svojim majiteľom, potom budete so svojim psíkom spokojní.

Takže je na Vás, akého priateľa si pre seba vychováte.

Všetkým nadšencom tohto nádherného plemena prajem veľa šťastia a veľa krásne stráveného času s labradorom.


Na všetky uvedené fotografie a texty sa vzťahuje autorské právo.
Ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.